Tillförlitlig leverantör av styrkeutrustning och anpassade viktskivor | Eleiko

Hög prestanda

Samarbetar med tränare för att skapa exceptionella träningsanläggningar

Fulländad prestanda

Coacher vill bara ha det bästa för sina idrottsmän, verktyg och faciliteter för rigorös, smart, prestationsbaserad träning som förbereder idrottarna att prestera när det gäller. Idag tävlar idrottare på de högsta nivåerna med stora ambitioner och höga förväntningar. De tränar hårt, spelar ännu hårdare och behöver upprätthålla höga nivåer av styrka och konditionering under hela året. I en konkurrenskraftig rekryteringsmiljö gör anläggningar och utrustning all skillnad. Och eftersom coacher känner till detta återvänder de till Eleiko. Vårt varierande produktsortiment - Olympisk tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell fitness - kombinerat med vår förmåga att få anläggningar att inte bara stå ut ur mängden utan även skina med anpassade detaljer med vårt välförtjänta rykte för kvalitet och prestanda som gör Eleiko till coachernas val.

Med en 60-årig meritlista är Eleiko världens mest pålitliga leverantör av styrke- och konditioneringsutrustning. Vi är passionerade om att förbättra idrottsprestanda och låsa upp det mänskliga potentialet. Eleiko har tagit en aktiv roll i att arbeta med coacher, team och tillsyndmyndigheter för att skapa enastående anläggningar runtom i världen.

Pleasance Gym, First UK Eleiko University Training Hall

Edinburgh, UK

University of Texas

Houston, TX, USA

University of California

San Diego, CA, USA

University of Southern California

California, USA

University of Minnesota

Minnesota, USA

2015 Rugby World Cup

England

Frölunda Indians Hockey

Gothenburg, Sweden

CSKA

Moscow, Russia

High Performance Center Växjö

Växjö, Sweden

Spala Olympic Sport Center

Spala, Poland

Kontakta oss

Låt vår expertis inom styrka och prestanda hjälpa dig.

Gerry Daley

Sales Manager, Gym & Fitness - East Coast
+1 301 401 7557
gerry.daley@eleiko.com

Aaron Nguyen

B2C - Sales and Support
+1 866 447 9441
aaron.nguyen@eleiko.com

Rickard Blomberg

President - North America
+1 866 447 9441
rickard.blomberg@eleiko.com

HIllis Lake

Business Development Manager, Gym & Fitness
+1 352 514 4131
hillis.lake@eleiko.com

Bryan Jovick

B2B Sales and Support
+1 866 447 9441
bryan.jovick@eleiko.com

Kat Widup

Inside Sales Coordinator
+1 866 447 9441
kat.widup@eleiko.com

Adrien Webb

Sales Rep, Federal Market
+1 903-360-0225
adrien.webb@eleiko.com

Tim Misewicz

Sales Manager, Gym & Fitness - West Coast
+1 801 915 0834
tim.misewicz@eleiko.com