Tillförlitlig leverantör av styrkeutrustning och anpassade viktskivor | Eleiko

Hög prestanda

Samarbetar med tränare för att skapa exceptionella träningsanläggningar

Fulländad prestanda

Coacher vill ha det bästa för sina idrottare. Verktyg och faciliteter för smart, utmanande och prestationsbaserad träning som förbereder idrottarna att prestera när det gäller. Idag tävlar idrottare på den högsta nivån med stora ambitioner och höga förväntningar. De tränar hårt, spelar ännu hårdare och behöver upprätthålla höga nivåer av styrka och kondition under hela året. I en konkurrenskraftig rekryteringsmiljö gör anläggningar och utrustning all skillnad. Och eftersom coacher känner till detta återvänder de till Eleiko. Vårt varierande produktsortiment - Olympisk tyngdlyftning, styrkelyft och funktionell fitness - kombinerat med vår förmåga att få anläggningar att inte bara stå ut ur mängden utan även skina med anpassade detaljer med vårt välförtjänta rykte för kvalitet och prestanda som gör Eleiko till coachernas val.

Med en 60-årig meritlista är Eleiko världens mest pålitliga leverantör av styrke- och konditionsutrustning. Vi är passionerade och vill förbättra idrottsprestationen och möjliggöra all mänsklig potential. Eleiko har tagit en aktiv roll i att arbeta med coacher, team och tillsynsmyndigheter för att skapa enastående anläggningar runtom i världen.

Pleasance Gym, First UK Eleiko University Training Hall

Edinburgh, UK

University of Texas

Austin, TX, USA

University of California

San Diego, CA, USA

University of Southern California

California, USA

University of Minnesota

Minnesota, USA

2015 Rugby World Cup

England

Frölunda Indians Hockey

Gothenburg, Sweden

CSKA

Moscow, Russia

High Performance Center Växjö

Växjö, Sweden

Spala Olympic Sport Center

Spala, Poland

Kontakta oss

Låt vår expertis inom styrka och prestanda hjälpa dig.

Aaron Nguyen

Purchasing & Logistics Coordinator
+1 866 447 9441
aaron.nguyen@eleiko.com

Adrien Webb

Sales Rep, Federal Market
+1 903-360-0225
adrien.webb@eleiko.com

Derek Schulte

Sales Manager - Central Region
+ 1 307 220 0313
Derek.schulte@eleiko.com

Rickard Blomberg

President - North America
+1 866 447 9441
rickard.blomberg@eleiko.com

Kat Widup

Senior Sales Support
+1 866 447 9441
kat.widup@eleiko.com

HIllis Lake

Business Development Manager, Gym & Fitness
+1 352 514 4131
hillis.lake@eleiko.com

Gerry Daley

Sales Manager, Gym & Fitness - East Coast
+1 301 401 7557
gerry.daley@eleiko.com

Alex Murray

Operations Manager
+1 866 447 9441
alex.murray@eleiko.com