Militära och försvaret

Redo för användning. När som helst. Var som helst. --

Taktisk styrka

Eleiko har en bevisad prestationsmeritlista av att arbeta med och stödja militära och försvarssamhällen globalt. Vi har en djup uppskattning för de stränga fysiska kraven och prestationerna som krävs av militärer och förstår hur styrka, prestandaträning och olympiska lyft spelar en viktig roll i militär fitness och taktisk beredskap. Vi har 60 års erfarenhet av utveckling och tillverkning med en djup passion för styrka och utveckling av mänskliga prestationer.

Eleiko är den föredragna utrustningen när värde, hållbarhet och prestanda är av största vikt. Vi uppfyller utbildningsbehoven hos servicemedlemmar med utrustning av högsta kvalitet som är allmänt erkänd för dess överlägsna prestanda. Vi utvecklade Eleiko Tactical Strength Coach-kursen för att ge tränare och coacher verktygen och informationen de behöver för att bäst kunna stödja servicemedlemmar med styrkeprogram som åtgärdar de särskilda utmaningarna för att upprätthålla taktisk beredskap under en livstid, undvika skador och hantera trötthet, medan man även går igenom hur man bäst upprätthåller beredskapen under krigssituationer. Eleiko är en viktig medlem i ert team som försäkrar att ni har den bästa utrustningen, träningen och utbildningen för att utveckla optimal prestanda och öka beredskapen hos dagens taktiska idrottare.

Danska försvaret

Denmark

United States Air Force Academy (amerikanska flygvapnets skola)

Colorado Springs, CO, USA

Fort Bragg

Fort Bragg, NC, USA

Kontakta oss

Vi har produkterna och utbildningsprogrammen som gör er taktiskt redo.

Rickard Blomberg

President - North America
+1 866 447 9441
rickard.blomberg@eleiko.com

Kat Widup

Customer & Sales Support
+1 866 447 9441
kat.widup@eleiko.com

HIllis Lake

Business Development Manager
+1 352 514 4131
hillis.lake@eleiko.com

Neala Endre

Sales Manager - Gym & Fitness
+1 847 772 2072
neala.endre@eleiko.com

David Weber

Sales Manager - Athletics
+1 313 269 3371
david.weber@eleiko.com

Alex Murray

Logistics and Purchasing Manager
+1 866 447 9441
alex.murray@eleiko.com

Bryan Jovick

B2B Sales and Support
+1 866 447 9441
bryan.jovick@eleiko.com